skip to Main Content

#Хранителни съставки

Храна за мозъка

Беше ли полезно? Оценете ни!

0 / 5

23.02.2016

Храна за мозъка

Неправилното хранене има директен негативен ефект върху мозъка. Точно както всеки друг орган в тялото ни и мозъкът се нуждае от определени елементи, които би трябвало да приемаме с храната си, за да функционира правилно. Лишавайки го от тях, лишаваме и себе си от “бистър ум”. Неправилната диета е причина не само за нежелани килограми, но и за липсата ни на концентрация, разсеяността, забравянето и др.

  • Преди да продължите, абонирайте се от тук за още полезни статии от нас и нашите специалисти на тема здраве, здравословно хранене и здравословно отслабване:

Хубавата новина е, че лесно можем да повишим капацитета на мозъка си и да му помогнем да е в топ форма, дори и в по-напреднала възраст. Всичко, което трябва да направим, е да се храним правилно. Вижте част от “любимите” храни на мозъка, които трябва да присъстват в ежедневния ни хранителен режим:

 

Пълнозърнести храни за концентрация

Както всеки друг орган в тялото ни, мозъкът не може да функционира без енергия. Умението да се концентрираме и фокусираме се дължи на постоянното и адекватно снабдяване с енергия – под формата на глюкоза в кръвта към мозъка. Подсигурете това снабдяване като избирате пълнозърнести храни с нисък гликемичен индекс.  Те отделят глюкозата в кръвоносната система бавно, поддържайки ви в кондиция през целия ден. За да се снабдите с въглехидратите, от които мозъкът ви се нуждае, избирайте най-добрите източници на тези хранителни елементи – пълнозърнести култури като ечемик, булгур, елда, киноа и ядки; пълнозърнеста пшеница и други пълнозърнести хлябове; кафяв ориз; пълнозърнеста паста и пълнозърнести мюсли като триците.

 

Хапвайте мазни риби

Мазнините в рибата са равномерно разпределени в мускулната тъкан и са представени предимно от биологично ценните полиненаситени мастни киселини от семейство омега-3. Омега-3 са мастните киселини, които са изключително полезни за правилното функциониране на мозъка, както и за цялостното ни здравословно състояние. Липсата им в организма се свързва с повишен риск от развитие на Алцхаймер.

Думата “мазни” плаши  хората да включват в менюто си риби, които попадат в тази категория, когато желаят да отслабнат или да поддържат килограмите си. Този страх, обаче, е неоснователен. Както при всяка останала храна, въпросът и при мазните риби като сьомгата, опира до количествата. Калорийната стойност на 100 г сьомга е 142 калории, а препоръчителната порция от тази риба варира между 150 – 200 г в зависимост от необходимия калориен прием на отделните хора. Сами можете да сметнете колко ще „натоварите” тялото си, хапвайки препоръчителната порция сьомга веднъж седмично.  Не се притеснявайте да консумирате мазни риби, когато имате “риба по избор” в режима си.

 

Броколи за витамин К

Броколите са чудесен източник на витамин К, който доказано подобрява умствената ни дейност и функционирането на мозъка. Опитвайте се да ги включвате в менюто си поне веднъж седмично, като основно ястие или гарнитура, за да дадете на мозъка витамините и минералите, от които се нуждае.

 

5-6 ядки са достатъчни

Според множество проучвания витамин Е е витаминът, който поддържа мозъка ни в изправност, особено в по-напреднала възраст. Ядките са отличен източник на витамин Е, както и зеленолистните зеленчуци, маслините, яйцата и пълнозърнестите култури. Ако сте на режим от Топ Форма, най-вероятно знаете, че ядките не са забранени, но  са храна с висока калорийна стойност. Около 5-6 ядки на ден са достатъчно, за да си набавите полезните съставки в тях.

Може да ги добавите към закуската или междинното хранене, но не е препоръчително да ги консумирате вечер.

Домати за бистър ум

Доматите са богати източници на витамините A и C и фолиева киселина. Те съдържат и широк набор от полезни хранителни вещества и антиоксиданти, измежду които алфа-липоева киселина, ликопен, холин, бета-каротин и лутеин.

Ликопенът има защитна функция за структурата на мозъка и го защитава от преждевременни деструктивни процеси и от развитието на деменции, особено на Алцхаймер. Термично обработените домати съдържат повече ликопен, така че не се притеснявайте да ги сготвяте, ако фигурират в режима ви.

 

Не пренебрегвайте нуждите на мозъка си! Балансираният хранителен режим, богат на витамини и минерали ще ви помогне да го поддържате в топ форма независимо от възрастта си.

Ако все още нямате индивидуален хранителен режим, можете да го поръчате от тук.

 

Други свързани статии:

Още от Топ форма

Коледни пости и хранителен режим

Ако сте решили да започнете пост, е важно през предстоящия месец, внимателно да подбирате храните, които ще служат за заместители на месо, яйца, мляко и други животински продукти. Постенето може да е полезно както за тялото, така и за духа,…

Прочети още

Искате да постигнете здравословното за Вас тегло и да влезете в Топ Форма след лятото? Здравословното отслабване несправедливо си е спечелило славата на бавен, труден и скъп начин за постигане на желаното тегло. Истината е съвсем различна и здравословното отслабване е по-лесният начин за…

Прочети още
Back To Top