#Хранителни съставки
Велик пост и как да постим правилно?
Беше ли полезно? Оценете ни! |
28.02.2020

Великият пост тази година започва на 15-ти март (2021 година). Освен лишение от храни с животински произход – месо, яйца, мляко, по време на първата и последната седмица от Великия пост се забранява и консумацията на мазнини от растителен произход (олио, зехтин). Консумацията на риба е позволена само на Благовещение (25 март 2021) и на Връбница (25 април 2021). На разпети Петък (30-ти април 2021), всеки, който е здрав, има достатъчна воля и сили, не консумира нищо – дори и вода.
Защо е важно да постим правилно?
Спазването на постите определено изисква воля, смирение и постоянство. Независимо от това, дали започвате пост от чисто религиозни причини, или от желание да пречистите тялото си, важно е да знаете как да подбирате храните в менюто си. Въпреки позитивите от телесното и духовно “пречистване”, постенето би могло да крие различни рискове за здравето.
Постите могат дори да се превърнат във фактор за натрупване на излишни килограми и влошено здраве. Д-р Райна Стоянова, един от нашите специалисти споделя: „Постенето крие своите рискове, а именно- еднообразна храна, недостиг на пълноценни белтъчини, дефицит на желязо, калций и витамини от група В. От незнание, или за да не си усложняват ежедневието, често постещите компенсират отказа от месо, мляко, сирене, масло, яйца с готови сладкиши или изобилие от плодове, което рязко увеличава приема на въглехидрати за сметка на белтъчините и отделно допринася за повишен прием на лоши трансмазнини и свръх калории.“
Сега можете да поръчате своя индивидуален хранителен режим, който да е съобразен с предстоящите пости. Нашите специалисти ще съставят за вас режим, само с храните които обичате, без да се лишавате от важни хранителни елементи. Нужно е при попълване на въпросника да напишете в коментар, че желаете да ви съставим постен режим, както и датата, от която ще го стартирате. Към въпросника >>
Как да постим правилно?
Постейки лишавате организма си от белтъчините, които се съдържат в месните и млечни продукти. Поради тази причина е изключително важно да си набавяте нужните белтъчини от други храни.
Какви заместители на млякото и млечните продукти да избираме?
Ако сте свикнали да консумирате много млечни продукти, постите могат да са предизвикателство за вас. Важно е да знаете, че има много заместители на млякото и млечни продукти. В търговската мрежа в момента има всякакви растителни млека като соево, бадемово, кокосово, оризово, овесено и др.
Сиренето и кашкавалът също могат да бъдат заменени със сирене от растителен вид – например тофу (соево сирене) или сирене от кашу.
Не трябва да се притеснявате за набавянето на калций и да мислите, че единственият източник е кравето мляко. В 100 г. краве мляко се съдържат около 110 мг. калций, а в същото количество спанак се съдържа около 200 мг. калций. Други храни, които ще ви набавят необходимата доза калций са сусамът (970 мг. сусам съдържат около 110 мг. калций). Друга храна, която може да замести калция от млечните продукти са бадемите.
Включвайте редовно в менюто си пълнозърнест хляб, тофу (совео сирене), броколи, спанак, и други зеленолистни зеленчуци, ядки, сушени плодове.
Какви заместители на месо да избираме?
Обърнете специално внимание на бобовите култури, тъй като те са рекордьори по съдържание на белтъчини в растителния свят. Семейството на бобовите култури е огромно, но обикновено хората, които често консумират месо, рядко ги включват в менюто си. Избирайте бобови растения като фасул, леща, грах и нахут. Те са богати на фибри и протеини, а също и на редица витамини.
Пълнозърнестите продукти като киноа и булгур също са чудесен избор за трапезата, особено когато не консумирате месо. Като заместител на месото в приготвянето на ястия, може да добавяте гъби и патладжан, защото са с по-месеста структура наподобяваща месо, а и са засищащи.
Ако поръчате своя индивидуален хранителен режим от Топ Форма и желаете той да е съобразен с предстоящите пости, препоръчваме да изберете максимално много храни като бобови, зърнени и пълнозърнести продукти, за да бъде режимът ви балансиран и здравословен. Много протеини има и в ядките (особено в кашу, шам фъстъци, бадеми) и семената (слънчоглед, сусам, тиквени семки).
Какви заместители на яйцата да избираме?
Яйцата са неизменна съставка в много рецепти и при приготвянето на много храни. Заместител на 1 яйце в различни рецепти може да бъде смес от 3 с.л. вода със 1 с.л. чия или ленено семе, както и 2 с.л. вода с 1 с.л. олио и 2 с.л. бакпулвер.
Важни източници на витамини и минерали
Набавяйте си достатъчно желязо чрез прием на храни, съдържащи витамин С, защото този витамин подобрява усвояването на желязото. Препоръчително е да включите храни като спанак, броколи, моркови, грах, карфиол, зеле, чушки, лук, киселец, коприва, цвекло, цитрусови плодове, ябълки.
Витамин Д е особено важен за здравето и доказано помага за засилване на имунната система . Този витамин се съдържа в рибата – скумрия, сьомга, затова не се лишавайте от риба в дните, когато поста позволява. Растителната храна, която може да ви осигури витамин D са гъбите.
Плодове и зеленчуци
Плодовете и зеленчуците са неотменна част от всяко здравословно меню. По време на пости, е още по-важно да си набавяте достатъчни количества сезонни плодове и зеленчуци. Наблягайте на зеленчуците не само в пресен, но и в готвен вид, още повече че някои от тях, като морковите и гъбите, имат нужда от малко мазнина, в която да се разтворят полезните им вещества.
Внимание – тестени изделия
Въпреки, че по време на пости тестените изделия са разрешени, не се изкушавайте да заместите липсата на месо с консумацията на повече хляб и тестени храни. Това важи със същата сила за плодовете. Ако решите да замените едно от основните си хранения с плодове, рискувате да огладнеете много по-бързо, защото плодовете не ви засищат за дълго време.
Баланс
Важно е да намерите баланса. Пийте достатъчно количеството вода (поне по 1,5-2 л на ден) и консумирайте разнообразна храна, за да можете да си доставяте всички необходими вещества, минерали, соли и витамини.
Ако желаете да спазвате Великите пости, но се затруднявате да съставяте менюто си и не сте сигурни дали се храните здравословно, индивидуалният хранителен режим ще ви е от голяма полза. Режимът ще бъде съобразен както с желанието ви да не консумирате животински продукти, така и с вашето здравословно състояние, хранителни предпочитания, цели и начин на живот. Поръчай постен режим >>
Статията е обновена на 02.03.2021
Други свързани статии:
Още от Топ форма
Ако сте решили да започнете пост, е важно през предстоящия месец, внимателно да подбирате храните, които ще служат за заместители на месо, яйца, мляко и други животински продукти. Постенето може да е полезно както за тялото, така и за духа,…
Искате да постигнете здравословното за Вас тегло и да влезете в Топ Форма след лятото? Здравословното отслабване несправедливо си е спечелило славата на бавен, труден и скъп начин за постигане на желаното тегло. Истината е съвсем различна и здравословното отслабване е по-лесният начин за…